Pomnik kultury studenckiej
Wpis dodano: 9 stycznia 2012
Dzisiaj w warszawskim Muzeum Niepodległości odbyła się promocja książki „Kultura studencka. Zjawisko – twórcy – instytucje”. Rzecz imponująca: duży format, dużo zdjęć i ponad 400 stron druku.
Rzecz unikatowa, bowiem niewielki nakład (1000 egz.) nie trafi do sprzedaży. Jest rozsyłany do bibliotek i instytucji kultury.
W kwietniu ‘2011 w Krakowie odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona kulturze studenckiej, podczas niej zrodził się pomysł tej księgi. Cały trud organizacji, koordynacji i redakcji przedsięwzięcia wziął na siebie Edward Chudziński, zaś żaden z 24 zaproszonych do dzieła autorów nie odmówił. Tak więc znajdziemy tu m.in. artykuły: Edwarda Chudzińskiego („Kultura trzech pokoleń”), Tadeusza Nyczka („Studencki, alternatywny, otwarty. Rzecz o teatrze”), Wojciecha Kajtocha („Agonia czy przemiana. Prasa studencka lat. 80.”), Krzysztofa Mroziewicza („Kultura klubowa”), Jana Poprawy („Na studenckiej estradzie – kabaret, piosenka, jazz”), Andrzeja K. Waśkiewicza („Studencki ruch literacki w latach 1956-1989”) i wiele innych.
Wspomnienia, podsumowania, syntezy i masa szczegółów. Ogromna dokumentacja… Może to ostatni moment, by napisali to liderzy, animatorzy i ważne postacie tamtych lat, wydarzeń i zjawisk.
Książka bezcenna. Dla wszystkich, którzy studiowali w latach 1950-1989 – kultowa! A przede wszystkim mrówczy trud zebrania tego wszystkiego w jednym miejscu, a więc pozostawienie świadectwa.
Sala Muzeum Niepodległości była zapełniona po brzegi, szkoda tylko, że wielokrotnie większa będzie rzesza tych potencjalnych czytelników, którzy tej księgi nie zdobędą…